nihan deveciogluson

Nihan Devecioğlu – Tek Soru Tek Yanıt

 

Soru;

Nihan Devecioğlu bak bu böyle deseydi?

Yanıt;

“Her insan kendi sesinin içinde gizli.
Şarkı söylediğimde, her seferinde kendime doğru bir
yolculuğa çıkmışım gibi hissediyorum.
Bazen bu yolculukta karşılaştıklarım beni rahatsız etse bile…
Benden çıkan her ses beni bana anlatıyor sanki. ”

Nihan Devecioğlu kimdir?

Konser ve Opera şarkıcısı olan Nihan Devecioğlu, Klasik Batı müziginin yanı sıra, Türk Halk ve Tasavvuf Müziginden de etkilenerek farklı vokal teknikleri ve özgür doğaçlama üzerinde
çalışmalar yapmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesinde Medya ve Iletişim Bölümündeki Lisans Eğitiminden sonra Istanbul Teknik Üniversitesinde Sanat Yönetimi Dalinda Masterini tamamlamıştır. 2003 yılından itibaren Salzburg’da Mozarteum Üniversitesinde 5 yıl boyunca Klasik Şan ve Opera bölümünde eğitim almıştır.
Kültürel ve müzikal sınırlar tanımadan ve karşılıkı etkilenmeyi öngören bir müzik anlayışını benimsemiştir.
Nihan Devecioğlu klasik müzik ve dogaçlama teknikleri üzerine kurulu; deneysel ve kendine has bir anlayışla değişik müzik türlerinden etkilenerek kendisine özel ve dinleyene derin haz veren bir ses geliştirmiştir.Performanslarında, hür ve cesaretle, birbirinden farklı müzik ve vokal türlerinden (Opera, Avangard, Barok ve Rönesans, dünya müzikleri, elektronik müzik, Türk Tasavvuf ve Türk Halk Müziği) ilham almaktadır.
Bobby McFerrin ile birlikte İnstant Opera! New York Carnegia Hall’da (2008) ve Adam Matta ile Brooklyn Academy of Music New York’da (2009) sahneye çıkmıştır.
2009 Taschenopera Festivalinde Michael Beilin Provokation ve Hüseyin Evirgenin Fleischverwandschaften kısa modern operalarında ve 2008 yılında Mozarteum Üniversitesinde Christoph Willibald Gluck’dan Le Chinese Operasında söyleyerek çeşitli ve prestijli projelerle büyük deneyimler edinmiştir.
2009 yılında ise Nihan, Roma Şehrindeki İnternational Sacred Music Competition
yarışmasında finale kalmıştır.
Nihan ayrıca iki tane deneysel ve birbirinden bağımsız Verklärte Zeit/ Zaman Dönüsüm ve Vox. Fretlessguitar. Beatbox adındaki projeleri geliştirmis ve bu projeler ile Avrupa’da değisik festivallerde sahneye çıkmıştır.

Daha fazla bilgi için: www.myspace.com/zamandonusum
www.myspace.com/voxfretlessguitarbeatbox

Konserlerinin yanısıra, düzenlediği Vokal Workshoplarında doğaçlama ve ses teknikleri üzerine çalışmalar yapmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın